دکتر مهدی فتحی از باید و نبایدهای این روش درمانی می گوید

۹ بهمن ۱۳۹۷
۰۴:۰۵:۰۴
یاسین بابائی
نظرات (0)

دکتر مهدی فتحی از باید و نبایدهای این روش درمانی می گوید: هیپنوتیزم زیر ذره بین علم

 

تا چه حد قدرت اراده را باور دارید؟ تا چه حد یقین دارید که می توان با قدرت اراده به هرجا که می خواهید برسید؟ چقدر تلاش کرده اید تا از نیرو و استعداد خود آخرین درجه استفاده را ببرید؟ و چقدر صادقانه کوشش کردید تا نیرویی سرشار و اعتمادی قوی در خود به وجود بیاورید؟ تغییر دادن فکر، از روی اراده شاید از نخستین تلاش های دامنه دار بشر برای رسیدن به کمال مطلوب باشد. میلیاردها آدم روی این کره خاکی زندگی می کنند و به تعداد آدم ها راه برای رسیدن به آرامش در زندگی و رسیدن به خوشبختی وجود دارد، انسان ها از گذشته تاکنون همیشه در کاوش رسیدن به فرمولی برای داشتن روزگاری با سلامت جسم و روان آسوده بوده اند. یکی از هزاران راه های شناخته شده و در حال رشد «هیپنوتیزم» نام دارد. روشی که بازنگری تاریخ نشان می دهد مهد اولیه آن ایران و هند بوده است. با هیپنوتیزم بسیاری از ناراحتی های روانی را می توان درمان کرد ولی این تنها کاربرد مفید این راهکار کهن نیست. دکتر مهدی فتحی دبیر انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران درخصوص علم هیپنوتیزم و کاربردهای این علم کهن اینگونه می گوید. 

 


تعریف علمی هیپنوتیزم چیست؟
هیپنوتیزم، تلقین پذیری فرد را زیاد کرده و هرچه را که عامل به وی القا می کند پذیرفته و حس می کند در این شرایط پزشک می تواند با استفاده از تکنیک های علمی در جهت رفع اختلالات فکری و حتی جسمی بیمار سود برده و مشکلات جسمی و روحی او را درمان کند.

هیپنوتیزم راهکار درمانی چه نوع عوارضی در جسم و روح انسان محسوب می شود؟
زمانی که مسیرهای درمانی دیگر افراد برای رسیدن به مقصود به بن بست می رسد می توانند به عنوان انتخابی برای گذر از شرایط نامطلوب هیپنوتیزم را انتخاب کنند. افزایش اعتمادبه نفس، درمان افسردگی، درمان اضطراب های مختلفی که به علل مختلف به زندگی افراد وارد می شود. درمان بدخوابی و بی خوابی، درمان اختلالات عاطفی شدید، روان پریشی، وسواس، اختلالات عادتی، ایجاد آرامش، تمرکز حواس، مشکلات روابط فردی، اختلالات کودکان و... از مواردی است که افراد می توانند برای درمان شان به متخصص هیپنوتیزم  (کارگاه هیپنوتیزم دکتر محمد منصوریان واقع در فردیس)مراجعه کنند.

هیپنوتیزم می تواند خطرناک باشد وقتی زیر نظر متخصص خبره انجام نگیرد. چگونه می توان متخصص حرفه ای را شناسایی کرد؟
هیپنوتیزم با پدیده های متافیزیکی هیچ ارتباطی ندارد و در صورتی که توسط درمانگر کارآزموده انجام گیرد بسیار کارآمد است. اما اگر به صورت غیرعلمی و توسط فرد آموزش ندیده انجام شود، چنانچه برای هر امر درمانی به کار رود، دخالت در درمان محسوب می شود. افراد باید بدانند حتماً پزشکی را انتخاب کنند که پزشک درمانگر باشد. پزشکی که نام و مشخصات وی در لیست انجمن روانشناسان بالینی سازمان نظام پزشکی کشور و نظام پرستاری وجود داشته باشد. روش انجام هیپنوتیزم برای هر فردی متفاوت از دیگری است. درمانگر هیپنوتیزم در ابتدا باید آزمون های هیپنوتیزم پذیری از فرد بگیرد تا مشخص شود فرد قابلیت های درمان با این روش درمانی را دارد یا این روش پزشکی برای وی خطرآفرین محسوب می شود.

در کشور چه تعداد پزشک متخصص هیپنوتیزم وجود دارد؟
3 هزار روانشناس، پزشک، پرستار و ماما در این شاخه آموزش دیده اند.

درمان با روش هیپنوتیزم تا چند درصد در دنیا و ایران جا افتاده است؟
در کشورهای ایالات متحده امریکا، هند و آلمان بیشترین توجه به درمان با روش هیپنوتیزم از سوی مردم وجود دارد. در ایران تا سال 74 این علم مورد توجه مردم نبود این بی توجهی از ناآگاهی مردم نشات می گرفت. با شکل گیری انجمن هیپنوتیزم در سال 1374 زیر نظر کمیسیون وزارت بهداشت به مرور مردم با این روش درمانی آشنا شده و با دریافت نتایج مثبت درمانی از بی توجهی ها کاسته شد و این مسیر ادامه دارد.

شاخص ترین بیماری هایی که هیپنوتیزم قادر به درمان آنها است چیست؟
کاهش اضطراب و سردرد.

تصورات اشتباهی که در مورد علم هیپنوتیزم در ایران وجود دارد چیست؟
تصورات غلطی که در مورد هیپنوتیزم در جامعه وجود دارد، سد مهمی در راه پیشرفت علمی آن در جامعه به وجود آورده است. از جمله این تصور که هیپنوتیزم نوعی خواب است در حالی که تحقیقات مختلف نورولوژیک نشان می دهد که امواج مغز در هیپنوتیزم با خواب متفاوت است. علاوه بر آن از نظر سایکولوژیک هم خصوصیات فرد هیپنوتیزم شده با فردی که به خواب رفته متفاوت است. تصورات غلط دیگر مانند اعتقاد به اینکه در حالت هیپنوتیزم فرد، کنترل رفتار خود را از دست می دهد و تحت تسلط هیپنوتیزور قرار می گیرد، یا افراد کند ذهن هیپنوتیزم می شوند یا اینکه فرد هیپنوتیزم شده ممکن است بیدار نشود یا اینکه افراد ساده لوح زودتر هیپنوتیزم می شوند و صدها تصور غلط دیگر در حالی که حقایق علمی نشان می دهد افراد فقط در صورت تمایل می توانند هیپنوتیزم شده و در هنگام هیپنوتیزم در صورتی که تلقین های ارائه شده با اعتقادات آنها مخالف باشد به راحتی در مقابل آن ایستادگی می کنند و در هر مرحله از هیپنوتیزم، در صورت تمایل، می توانند از حالت خلسه خارج شوند.

افرادی که در حالت درمان هیپنوتیزم قرار می گیرند بعد از خروج از وضعیت خواب از زمان شرایط به اصطلاح خلسه چیزی به یاد می آورند؟
هیپنوتیزم خواب نیست، مغز در هیپنوتیزم سه مرحله را طی می کند، جذبه، انفکاک و کاهش آگاهی محیطی. این سه حالت، همزمان در مغز اتفاق می افتد و نتیجه آن همان حالت هیپنوتیزم است.
یکی دیگر از باورهای نادرست این است که در حالت هیپنوتیزم فرد از خود بیخود می شود، یعنی بیهوش می شود و آنچه را که در طول جلسه هیپنوتیزم بر فرد می گذرد، از لحظه ورود به حالت خلسه تا آخر را بعد از اتمام هیپنوتیزم به یاد نخواهند آورد، در صورتی که در طول جلسه و اجرای هیپنوتیزم کاملاً هوشیار و تحت کنترل و به اختیار خود خواهد بود و تمام وقایعی که در حالت هیپنوتیزم اتفاق می افتد را به یاد می آورد و در واقع فایده هیپنوتیزم کلاً بستگی به تمایل او به مشارکت و همکاری و تداوم این مراحل دارد. خلاصه آنکه مدارک علمی فراوانی وجود دارد که براساس آنها بسیاری از این تصورات غلط رد شده است.

برای چه افرادی استفاده از هیپنوتیزم درمانی اشتباه و خطرناک است؟
افرادی که از داروهای توهم زا استفاده می کنند. افرادی که دچار افسردگی های خاص هستند. افراد دارای شخصیت دوقطبی از دسته افرادی هستند که هیپنوتیزم درمانی برای آنان خطرآفرین است. در کل تاکید می شود قبل از آغاز این نوع درمان حتماً بیمار مورد تست و آزمایش قرار گیرد.


اشتراک گذاری:
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: خودهیپنوتیزم،
بازدید:

[ ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به هیپنوتیزم و مانیتیسم در کارگاه فردیس است.